Vajinoplasti (Vajina Daraltma)

Vajinoplasti (Vajina Daraltma)

Vajinoplasti (Vajina Daraltma)

Günümüzde cinselliğin oldukça önemli bir konu olduğu sıkça görülmektedir. Özellikle yaşamın değişmesi ve ortaya çıkan problemler cinsel hastalıklara neden olmaktadır. Cinsel sorunların birçok farklı açıdan olumsuz etkilerini görmek mümkündür. Çünkü hem kadın hem de erkekler için cinselliğin mutsuz edici bir doğrultuda ilerlediği sıkça görülmektedir. Bunun yanında kadınların en sık karşılaştığı sorun ise vajinal genişlemelerdir.

Vajina Daraltma Nedir?

Vajina daraltma veya diğer adıyla vajinoplasti sıkça uygulanan bir ameliyat türüdür. Çünkü bu ameliyat kadınların ihtiyaç duyduğu önemli bir ameliyat türü olarak bilinmektedir. Vajina daraltma işlemini uzman bir kişiye yaptırmak oldukça önemlidir. Bunun nedeni ise yapılacak olan ameliyatın kadınların sağlığına olan etkisidir. Bu işlemi alanında uzman bir kişi yaptığı zaman mükemmele yakın sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Vajinoplasti (vajina daraltma) ameliyatına hazırlık sürecinin iyi bir şekilde geçmesi için kişinin rahat olması gerekir. Çünkü bu ameliyatın ardından çok mutlu bir cinsel hayat ortaya çıkmaktadır. Bunun için vajina daraltmaya başvuran kişi giderek artmaktadır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Vajinoplasti (vajina daraltma) operasyonu uygun şartlar altında yapılmaktadır. Bu operasyon için lokal veya genel anestezi kullanılmaktadır. Bu durum hastanın durumuna ve diğer şartlara göre değişiklik göstermektedir. Yapılan ameliyatın başarıya ulaşması için ön hazırlık çok önemlidir. Zaten işinde uzman olan bir doktor ile harika sonuçlar almak mümkündür.

Ameliyat sırasında vajinanın 7-8 cm kadar iç kısmına girilmektedir. Bu işlem vajinanın giriş kısmından başlamaktadır. Buradan başlayan ameliyat ile dokular kat kat bir araya getirilmektedir. Yani vajinanın tamamı daraltılmaktadır. Burada önemli olan vajinada genişleyen dokunun çıkarılması ve gevşemiş olan dokunun ise sıkılaştırılması işlemini yapmaktır.

Kimler Vajina Daraltma Ameliyatı Olmaktadır?

Vajina daraltma ameliyatı olmak için birçok farklı neden bulunmaktadır. Herkesin bu ameliyatı olması için değişik nedenleri bulunabilir. Tabi genel olarak bu ameliyatı olan kişiler normal doğum yapan kişilerdir. Çünkü normal doğum sonrasında vajinal genişleme ve dokularda gevşeme görülebilir. Bu durum herkeste görülmese de zaman zaman ortaya çıkmaktadır.

Vajinoplasti (vajina daraltma) olmak için önemli bir nedende kişide ki genetik yatkınlıktır. Bunun için vajinal genişlik ortaya çıkması bazı kişilerde daha kolay olmaktadır. Özellikle vajinal bölgedeki hasar ve travma sonrası vajinada genişleme görülmektedir. Doğal olarak bu durumdan kurtulmak için ameliyata karar verilmektedir.

Vajinoplasti Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Vajinoplasti (vajina daraltma) operasyonu yapılırken geçen süre hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Yani bu işlemin yapılırken ne kadar daraltma yapılacağı çok önemlidir. Daraltma miktarı az olan hastalar genel olarak 30 dakikada ameliyat edilmektedir. Ancak miktar yükseldikçe bu süre 60 dakikaya kadar çıkabilir. Bundan dolayı ameliyat süresi 30-60 dakika arası bir süreyi kapsamaktadır.

Vajina daraltma işleminin gelişen sağlık imkanları ile daha kolay yapıldığı görülmektedir. Yani bu ameliyatı olmak isteyenlerin rahat olmaları tavsiye edilir. Özellikle ameliyattaki başarı oranı yüksek olduğu için büyük bir memnuniyet söz konusudur.

Vajinoplasti Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Detaylar

Herkesin vajinoplasti (vajina daraltma) ameliyatı olması gerekir mi? sorusu sıkça merak edilmektedir. İnsanlar bu ameliyatı olup olmama konusunda tereddüt etmektedirler. Bunun için ameliyata karar verme süreci çok önemlidir. Çünkü vajinanın geniş ve gevşemiş olması cinsel birleşmeye engel olan bir durumdur. Doğal olarak kadının mutsuz olması ile partneri de mutsuz olacaktır. Ayrıca vajinadaki gevşemeler başka sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu yüzden bu ameliyatı yaptırarak rahat bir hayata adım atabilirsiniz.

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrasında Nasıl Bir Süreç Bulunmaktadır?

Her ameliyatta olduğu gibi vajinoplasti (vajina daraltma) ameliyatı sonrası da son derece önemlidir. Çünkü yapılan işlemin ilerleyen süreçte hastayı memnun bırakması gerekir. Yani yapılan ameliyatın başarısı kadar ameliyat sonrasında hastanın tutumu da çok önemli görülmektedir.

- Ameliyat bittikten sonra hasta genellikle aynı gün taburcu edilmektedir.

- İlk günler az miktarda kanama veya ağrı olması normal görülmektedir.

- Ameliyattan sonra en az 1 ay cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır. Bu konuda doktorun iznini beklemek çok önemlidir.

- Ameliyatın ardından kısa bir süre sonra hastanın normal hayatına dönmesi mümkündür. Bu süre 1-2 gün kadardır.

- Banyo yapılması konusunda da doktora danışılması gerekir. Ameliyattan sonraki ilk 8 saat duş alınması yasaktır.