Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi

Günümüzde pek çok kadında görülebilen sağlık problemleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi de vajinismus hastalığıdır. Bu hastalık toplumumuzda pek çok kadında görülmekte ve tedavi süreci sıklıkla araştırılmaktadır. Bu anlamda vajinismus tedavisi içim önce sorunu tanımlamakta yarar vardır.

Vajinismus Tedavisi Nedir?

Vajinal kasların istemsiz olarak kasılması sonucunda cinsel ilişkinin olmaması ya da ağrılı olmasını ifade eden cinsel birleşme sorununa vajinismus adı verilmektedir. Bu sağlık sorunu genellikle cinsel ilişkiye girememe hastalığı olarak da kabul edilmektedir. Kadınların kendi istekleri olmasına karşın vajina içerisine penisin, fitilin veya tampon gibi yabancı maddeleri alamaması veya jinekolojik muayene olmaması olarak da tarif edilmektedir.

Bu hastalıkta genellikle psikolojik etkenler rol oynamaktadır. Fakat düşünüldüğü gibi basit bir rahatsızlık değildir. Geçici bir korku olmaması ve gerçek bir hastalık olması sebebiyle

vajinismus tedavisi kadınlar için büyük önem taşımaktadır.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus tedavisi için önce kişilerin bu belirtilerin bilmesi oldukça önemlidir. Vajinismus belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterse de genel olarak belirtileri şunlardır:

- Cinsel ilişki esnasında ilişkinin imkansız hale gelecek kadar kasılmaların yaşanması,

- Cinsel istek olmasına karşın kendini kapatma zorunluluğun hissedilmesi,

- Tampon ve fitil gibi ilaçların kullanımında korkuların yaşanması,

- Cinsel birliktelikten sonra kasılmalardan dolayı vajinada ağrı, acı ve yanma hissi,

- İlişki esnasında stresten kaynaklı terleme ve titreme yaşanması,

- Vajinada yaşanan kurulur,

- Jinekolojik muayenelerden korkulması,

- Jinekolojik muayene esnasında ilişkide olduğu gibi kasılma, terleme gibi durumların yaşanması vajinismus hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır.

Vajinismus Tedavi Öncesinde Yapılan Jinekolojik Muayene

Cinsel ilişkiye girememe gibi problemlerde teşhis konması amacı ile jinekolojik muayene yapılmaktadır. Bu muayene ile problemin tam olarak teşhisi ve düzeyi belirlenmektedir. Vajinismus hastalarının hemen hemen hepsi bu muayenelerden korkmakta ve muayene olmayacaklarını düşünmektedir. Fakat www.aylinanilarslan.com tarafından yapılan jinekolojik muayeneler çok kısa sürede tamamlanmaktadır. Görsel inceleme amacıyla yapılan muayene sırasında herhangi bir ağrı ve acı hissedilmemektedir.

Bu muayene vajinismus tedavisi için oldukça önemlidir. Jinekolojik bir değerlendirme yapılmaz ise rahatsızlığın kaynağı tam olarak belirlenememektedir. Bu sebeple tedavide yanlış bir yol izlenebilir. Çünkü vajinismus tedavisi için ilk olarak tedavinin nedeninin belirlenmesi oldukça önemlidir.

Vajinismus Hastalığının Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus hastalığının nedenleri vajinismus tedavisi açısından büyük önem taşımaktadır. Pek çok nedene bağlı olarak gelişebilen bu hastalığın tedavisi nedenine bağlı olarak değişmektedir. Vajinismus hastalığının nedenleri ikiye ayrılmaktadır. Bunlar psikolojik nedenler ve yapısal nedenlerdir.

Bu hastalığın %'90'ı psikolojik nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Kadınların ilk cinsel ilişki sırasında ağrı yaşaması veya kanama yaşaması vajinismusa neden olabilmektedir. Bununla birlikte partneri tarafından ilişkiye zorlanması da bu hastalığın en büyük nedenleri arasında yer almaktadır.

Vajinismus Hastalığının Yapısal Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus tedavisi için hastalığın yapısal nedenlerinin bilinmesi oldukça önemlidir. Vajinismus hastalığının yapısal nedenleri ise şunlardır:

- Vajinanın kısa olması veya vajen içerisinde perde olması

- Kızlık zarının normalden kalın ve sert olması

- Vajinal enfeksiyonlar

- Bartholin kisti ve apsesi

- Pelvik inflamatuar hastalıklar

- Vulvar vestibulitis hastalığı

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Evliliğin ana damarlarından birisi de cinselliktir. İdeal bir evlilik ve evliliğin yürütülebilmesi için sağlıklı bir cinsel yaşam çok önemlidir. Bu sebeple cinsel ilişkiye girememe sorunu ile günümüzde pek çok çift sağlık kuruluşlarına başvurmaktadır. Bu anlamda www.aylinanilarslan.com gerekli muayeneler sonrasında vajinismus tedavisi uygulamaktadır. Tedavi süreci genel olarak 3 ile 5 gün arasında sürmektedir.

Vajinismusun en büyük nedenlerinden birisi zihindeki oluşan kaygılardır. Bunun dışında kişinin doğuştan gelen veya sonradan oluşan fiziksel kusurlara da bağlı olmaktadır. Tedavinin uygulanmasından önce bunun nedeni araştırılmakta ve buna uygun bir tedavi süreci başlamaktadır. Psikolojik nedenlerden oluşan vajinismusta tedavi yöntemi bilişsel davranışsal cinsel tedavi yaklaşımıdır. Bunun dışında hipnoz tedavileri, nöralterapi, akupunktur, botulinum toksin enjeksiyon uygulamaları gibi destekleyici tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır.

Vajinismusa neden olan sebeplerden bazıları ise kızlık zarının sert, yüksek kenarlı ya da ara bölmeli oluşu, vajina girişinde ağrı ile birlikte karakterize vulvar vestibulitis sorununun olması veya vajina darlığı gibi fiziksel sebeplerdir. Buna bağlı olarak oluşan vajinismusta cerrahi operasyonlar uygulanabilmektedir. Ayrıca nedene bağlı olarak kızlık zarının kesilmesi veya alınması, iç bölümlerin çıkarılması veya vajina genişletme operasyonu gibi vajinismus tedavisi yöntemleri de uygulanmaktadır.