Myom

Myom

Myom

Kanser, son dönemlerde kadın ve erkeklerde sıklık ile karşılaşılan rahatsızlıkların başında yer almaktadır. Kanserin büyük riskler haline gelmemesi için, belirli dönemlerde tarama testlerinin yapılması ve uzman hekimlerde aracılığıyla destek alınması oldukça önemlidir. Her sene çok sayıda kişi hayatını kaybettiği kanser hastalığı, erken müdahaleler ile önlenebilir ve kişilerin sevdiklerinden kopma riskini ortadan kaldırmaktadır. Kanser öldürmez, ihmal öldürür diye bir söylemin olduğunu aslında kadın ve erkek hastaların unutmaması gerekmektedir.

Myom Kanseri Nedir?

Kanserin bazı türleri, kadın ve erkek ortak görülme özelliği taşırken bazı kanser türleri sadece kadın hastalarında yaşandığı görülmektedir. Bunların başında myom kanser türü, kadınların korkulu rüyası olarak devam ettiği görülmektedir. Fakat myom kanser türü ile baş edebilmek için, uzman ekimler tarafından destek alınması tedavi türlerinin belirlenmesi önemlidir. Belirli bir süreç ile erken tedavi ile kanser kontrol altına alınması mümkün olmaktadır.

Myom: Rahimde görülen, normal dışı düz kas çoğalması ile görülen iyi huylu tümörler olarak geçmektedir. Hormon bağımlığına bağlı olan tümör çeşidi, üreme döneminde olan kadınların yüzde 20 görülme ihtimali bulunmaktadır.

Kanser Türleri Nelerdir?

Kanserler kendi için iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki ana başlığa ayrılmaktadır. İyi huylu tümörleri kontrol altına alınması ve takip edilmesi daha kolay olması, yaşam sürelerinin uzaması ve kalitesinde herhangi bir sorun yaşanmamasını sağlamaktadır. Karşılanmasının istenmeyen kötü huylu tümörler ise, agresif ve saldırgan olarak bilinen tümörler olarak bilinmektedir. Kötü denilmesi, kısa sürede yayılması ve başka organlara zarar vermesi, kişini hayat kalitesinde ve hayati risklere karşı büyük kayıpların yaşandığı tümör türleri olarak tanımlamak mümkündür. Myom iyi huylu olması müdahale edilebilir tümörlerin başında yer almaktadır.

Myom Tümör Belirtileri Nelerdir?

-Aylık adet kanaması miktarındaki fark edilebilir artmaların yaşanması

-Aylık adet kanamaları normal sürelerden daha uzun sürelere yayılması

-İki aylık adet sürelerindeki sürülerdeki kısalmaların yaşanması

-Anemi rahatsızlıklarının görülmesi

-Araları görüle kanamaların yaşanması

-Belirli dönemlerde karın bölümünde görülen ağrılı baskı

-Yemek yedikten sonra görülen sindirim sistemi sorunları

-Kabızlık sorunları

-Dışkılama aşamasında, makat kısmında yaşanan sıklık ile ağrı

-Sıklık ile idrara çıkma gereksiniminin oluşması

-Cinsel ilişki sırasında ağrının yaşanması

-Cinsel ilişki sırasında kanamanın yaşanması

-Sırt ve bel ağrısı

-Bacak ve ayaklarda dinleyen ağrı

-Myom Gebelik süreçlerin düşüş yaşanması ile sonuçlanması

-Kısırlığın yaşanması

Myom Kanser Türünün Tedavi Süreçleri

Kanser hücresi, tek bir hücrenin kontrolsüz parçalanması ve çoğalması ile farklı bir oluşması ile oluşmaktadır. Myom Kanser hücrelerinin erken müdahale ile yayılmasının ve öldürücü riskinin önüne geçilmesi mümkün olmaktadır. Kanser tedavi yöntemlerinde ilaç, kemoterapi ve ameliyat gibi birçok müdahaleler ile olumlu sonuçlar alınması sağlanmaktadır.

Myom Kanser Tanısı Konulması Nasıl Yapılmalıdır?

Rutin sağlık kontrollerin yapılması aşamasında vajinal muayene sırasında ortaya çıkmaktadır. Uzman hekimler aracılığıyla yapılması, tedavi süreçlerinin hızlı sonuçlanması ve daha büyük risklerin oluşması konusunda tanının konulması oldukça önemlidir. Tanı işlemleri için belirli laboratuvar süreçlerinden geçmesi gerekmektedir. Bu süreçlerin belirli süre ve zamana yayılması, kesinleşmesi konusunda yardımcı olmaktadır.

Uzman hekimlerin uygun görmesi halinde radyolojik görüntüleme tedavi yöntemleri uygulanması uygun olacaktır. Myom tedavi yöntemleri genellikle ilk önce cerrahi olmayan belirli yöntemler tercih edilmektedir. Başarılı ve geçerli olmaması halinde cerrahi müdahale ile iyileşme aşamalarına geçilmesi sağlanmaktadır.

Myom Çeşitleri Nelerdir?

-İntramural Myom: En sık görülen kadın hastalıkların başında yer almaktadır. Rahmi genişletme ve esnetme niteliği mevcuttur.

-Subseröz Myom: Rahmin dış kısmında görülen tür, karı bölgesine doğru şişkinliği ile görülür.

-Submüköz Myom: En nadir görülen türlerin başında yer alır kas tabakasının orta kısmında yer alır.

-Saplı Myom: Bu tür Myom tümörleri rahme ince bir sap ile bağlıdır. Kendi içinde dönerek ağrı yapmaya sebep olan çeşittir.

Myom Kanser Tedavisi İçin Başvurulması Gerekilen Birimler

Herhangi bir myom belirtilileri yaşayan kadın hastaların, zaman kaybetmeden erken müdahale ile yardım talep etmesi gerekmektedir. Alanında uzman OP. DR. AYLİN ANIL ARSLAN hastalarına tüm tedavi süreçleri ile ilgili yardımcı olmakta ile birlikte hastalığı kontrol alınma sürecinde destek sağlamaktadır. Yaşam kriterlerinin azaltılmaması için tüm tedavi yöntemlerinin uygulanması ve kontrol altına alınması önemlidir.