Labioplasti (İç Dudak Estetiği)

Labioplasti (İç Dudak Estetiği)

Labioplasti (İç Dudak Estetiği)

Günümüzde kadınların yaşadığı pek çok sağlık problemleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi de genital bölgesinde oluşan düzensiz, sarkık ve kırışık görünümün oluşmasıdır. Bu durumu yaşayan pek çok kadın labioplasti (iç dudak estetiği) operasyonu hakkında pek çok araştırma yapmaktadır. Bu anlamda www.aylinanilarslan.com Labioplasti operasyonlarını hastalarına güvenli bir şekilde uygulamaktadır.

Labioplasti Nedir?

Son yıllarda kadınlar tarafından araştırılan labioplasti diğer adı ile iç dudak estetiği pek çok kadın tarafından tercih edilmektedir. Labioplasti kadınlarda genital bölgede vajinanın hemen giriş kısmında iç dudakların normalinden daha sarkık veya büyük olması durumunda düzeltilmesi sebebiyle uygulanan bir operasyonun adıdır. İç dudakların normalde olması gereken anatomik görüntüsü birbirine eşit ve dış dudakların içerisinde olacak şekilde olmaktadır. Bu şeklin normalinden farklı olması, sarkık, büyük veya asimetrik olması durumunda labioplasti (iç dudak estetiği) operasyonu uygulanmaktadır.

Genital bölgede dudak yapısına labium adı verilmektedir. Dudak yapısının olması gerekenden daha büyük veya sarkık olması durumunda kadınlar bunun düzeltilmesini istemektedir. Bu düzeltme işlemi küçük bir operasyon ile yapılmaktadır. Buna labioplasti adı verilir. Labioplasti çoğu zaman labium minus iç dudakların düzeltilmesi için kullanılan bir ifade olmaktadır.

Labioplasti Neden Yaptırılır?

Labioplasti kadınlar tarafından çok sık araştırılan bir operasyondur. Bu operasyonun yapılmasının pek çok farklı nedeni olabilmektedir. Genel olarak bakıldığında labioplasti şu sebeplerden dolayı yaptırılmaktadır:

- Genital bölgede oluşan çirkin görüntü sebebiyle daha iyi bir cinsel birliktelik yaşayabilmek için,

- Mayo, bikini gibi dar kıyafetleri giyerken daha rahat olmak için,

- Cinsel ilişki sırasında sarkık dudakların penisin vajinaya girişini engellememek için,

- Genital bölgesinin sürekli nemli kalıp enfeksiyon geçirmemek için labioplasti (iç dudak estetiği) yaptırılmaktadır.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kadınlar tarafından merak edilen labioplasti ameliyatı iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlardan birincisi genel anestezi, ikincisi ise lokal anestezidir. Labioplasti ameliyatlarında hastalar tarafından özel bir istek gelmediği sürece bu operasyon lokal anestezi ile yapılmaktadır.

Labioplasti (iç dudak estetiği) ameliyatında düzensiz, fazla, sarkık ve geniş görünümündeki dudak kısımları çıkarılmaktadır. Daha sonrasında da estetik dikişler yapılmaktadır. Bununla birlikte kahverengi ve siyah bir takım renk değişimleri mevcut ise işlem sırasında alınmaktadır.

Bu operasyon hastalara bilinci açık lokal anestezi yöntemi ile yapılmaktadır. Operasyon esnasında ve sonrasında hastalar hiçbir şekilde ağrı yaşamamaktadır. Genel olarak bu operasyon 45 dakika sürmektedir. Bu işlem sonrasında kişiler kalıcı bir şekilde bu sorunlardan kurtulmaktadır. Ayrıca ameliyat sonrasında hastalar yaklaşık bir saat dinlendikten sonra evlerine de gidebilmektedir.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası

Hastalar labioplasti (iç dudak estetiği) operasyonu sonrasında yatış işlemlerine gerek duymamaktadır. Operasyon sonrasında hastalar yaklaşık bir saat dinlendikten sonra aynı gün evlerine dönebilmektedir. Ayrıca yurt dışından veya şehir dışından gelen hastalar da aynı gün çıkışı yapılabilmektedir. Bu sayede www.aylinanilarslan.com kliniğine gelen ve labioplasti operasyonu geçiren kişiler birkaç saat sonra aynı gün evlerine geri dönebilmektedir.

Labioplasti Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Labioplasti operasyonu geçiren hastaların sonrasında bazı noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. İlk olarak hastalar bir ameliyat geçirdiğinin farkında olması ve düzenli bir şekilde pansumanlarını yapması gerekir. Pansumanların düzenli yapılması dışında hastalara verilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Ayrıca günlük hayatta tuvalet temizliği ile birlikte kişisel temizliğe de önem verilmesinde yarar vardır.

Labioplasti (iç dudak estetiği) sonrasında buz kalıbı ile kompresyon da uygulanmaktadır. Bu yöntem yaranın daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır. Kompresyon yöntemi operasyon sonrasında ağrı ve kanama gibi durumların azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bununla birlikte hastaların operasyon sonrasında havuza ve denize girmesi oldukça sakıncalıdır. Özellikle herhangi bir enfeksiyon ile karşı karşıya kalmamak için havuza ve denize girilmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Hastaların bu noktalara en az 1 ay dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca cinsel birliktelik de hastalara 1 ay boyunca önerilmemektedir.

Labioplasti İyileşme Süreci Ne Kadardır?

Labioplasti (iç dudak estetiği) operasyonu sonrasında pek çok kişi iyileşme sürecini de merak etmektedir. Bu operasyon sonrasında genellikle hastanelerde yatış gerekmemektedir. Operasyon sonrasında hastalar gözlem altında tutulmaktadır. Daha sonra operasyon geçiren hastalar evlerine geri dönmektedir. 2 veya 3 gün istirahat sonrasında kişiler günlük hayatlarına devam edebilmektedir. Fakat egzersiz ve cinsel ilişki için en az 1 ay beklenmesi gerekmektedir.