Labioplasti

Labioplasti

Kadınlar yaşlandıkça ve yaşamlarında belirli aşamalardan geçtiklerinde, genital bölgeleri de dahil olmak üzere birçok kişinin vücudunda bir değişiklik yaşaması oldukça yaygındır. Bununla birlikte, birçok kadın, görünüm ve hislerdeki değişikliklerden dolayı utanıyor veya rahatsız oluyor. Vajinal bölgedeki değişiklikler hamilelik, doğum, kilo dalgalanması ve doğal yaşlanma süreci gibi birçok faktör tarafından tetiklenebilir. Bu değişikliklerden memnun olmayan kadınlar genellikle gençleştirme arayışına girerler.

Labioplasti, labia minora olarak bilinen iç dudaklarının cerrahi olarak küçültülmesidir.

Labioplastinin amacı nedir?

İç dudak küçültme ameliyatı olarak da bilinen labioplasti ameliyatı çeşitli nedenlerle yapılır.

İç dudaklarınız iç dudaklarınızın dışına taşarsa, bisiklete binme, genel kaşıntı ve tahriş gibi fiziksel aktivitelere katılırken rahatsız edici cinsel ilişki, iç dudakların bükülmesi veya çekilmesinden kaynaklanan ağrı ve ayrıca dış dudakların görünümünden kişisel hoşnutsuzluk yaşayabilirsiniz. İç dudakların boyutunu küçültmek için yapılan ameliyatlar cinsel zevki artırabilir, ağrıyı dindirebilir ve vajinanızın görünümü ile sizi daha mutlu ve daha güçlü hale getirebilir.

Labioplasti Prosedürü

Labioplasti ayakta tedavi prosedürüdür, yani aynı gün eve dönebilmeniz gerekir. İki tür labioplasti vardır: trim labioplasti ve kama labioplasti.

  • Trim labioplasti: Doktorunuz labianızın dış kenarındaki fazla deriyi alıp tekrar dikerek labianızın boyutunu küçültecektir.
  • Kama labioplasti: Doktorunuz labianızın en geniş noktasından kama veya V şeklindeki bir bölümünü çıkararak ve ardından kenarlarını birbirine dikerek labianızın boyutunu küçültecektir.

Herkes labioplasti adayı değildir. Ameliyattan önce sağlıklı olmalısınız. Doktorunuz labioplasti adayı olup olmadığınızı belirlemek ve sizin için en iyi yaklaşımın hangisi olduğuna karar vermek için bir ön değerlendirme yapacak ve danışacaktır.

Hem trim hem de kama labioplasti işlemleri yaklaşık bir saat içinde tamamlanabilir.

Labioplasti İyileşme Zaman Çizelgesi: Bilmeniz Gerekenler

Çoğu hasta labioplasti ameliyatından sonra dinlenmek için işten bir hafta izin alır.

Ağrı, reçetesiz satılan ilaçlar veya gerekirse doktorunuz tarafından reçete edilen daha güçlü ilaçlar ile yönetilebilir. Labioplastide kullanılan dikişler genellikle emilebilirdir ve birkaç hafta içinde çözülür.

Tipik günlük aktivitelerinize 5-7 gün içinde dönebilmelisiniz. Dikişleri ve nasıl iyileştiğinizi kontrol etmek için doktorunuzla bir takip randevunuz olacak. Dört ila altı hafta sonra cinsel ilişkiye, ağır egzersize ve tampon kullanmaya devam edebilecektir.

Labioplasti Sonuçları

Labioplasti ameliyatının amacı, labia majora'nın altına sarkmamaları için labia minorayı küçültmektir. Labia'yı daha simetrik hale getirmek için bir labioplasti de yapılabilir. Labioplastiden kaynaklanan yara izi minimaldir. Cinsel ilişki sırasında rahatsızlık hisseden, bazı fiziksel aktiviteleri yaparken ağrı hisseden veya görünümünden memnun olmayan kadınların çoğu, ameliyat sonrası görünümle birlikte semptomların hafiflediğini ve mutlu olduğunu gösterir. Birçok kadın, yoga pantolonu ve diğer egzersiz ekipmanları giyerken daha rahat hisseder. Çok sayıda çalışma, labioplastinin yüzde 94'ün üzerinde hasta memnuniyet oranları ile güvenli ve etkili bir prosedür olduğunu bildirmektedir.

Labioplasti ameliyatı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, işlemi için Genital estetik konusunda deneyimli bir doktordan bilgi alabilirsiniz. Ameliyatınızı labioplasti konusunda deneyimli bir özel jinekoloji muayenehanesi ile planlarsanız ek bir fayda elde edersiniz.