Kızlık Zarı Dikimi (Himenoplasti)

Kızlık Zarı Dikimi (Himenoplasti)

Kızlık Zarı Dikimi (Himenoplasti)

Günümüzde kızlık zarı ameliyatı çok merak ediliyor. Himenoplasti adı verilen kızlık zarı dikimi uzman ellerde yapıldığında kısa süreli ağrının ardından toparlanacaktır. Hymenoplasti, kızlık zarı dikimi olarak bilinir.

Kadın sağlığını çok da fazla etkilemeyen kızlık zarının bozulması durumunda ameliyat uygulanarak zarın dikilmesi sağlanır. Kızlık zarı dikimi genel olarak estetik kaygılar ve ya toplumsal baskı nedeniyle yapılmaktadır. Kızlık zarı dikimi ameliyatı iki ayrı yöntem kullanılarak yapılır. Özellikle iki ayrı kalıcılık için de bu iki ayrı yöntem kullanılmaktadır. Düğün öncesinde bazı genç kızlar geçici kızlık zarı dikimi yaptırabiliyorlar. Bunun yanı sıra kalıcı kızlık zarı dikimi de kolay bir şekilde yapılıyor.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılmaktadır?

Kızlık zarı dikimi ameliyatı yaptırılırken geçici ve ya kalıcı ameliyat seçenekleri kullanılmaktadır. Geçici kızlık zarı dikimi özellikle düğün öncesi kızlar tarafından tercih ediliyor. Gerdek gecesi girilecek cinsel ilişkiden yaklaşık 1 hafta önce geçici kızlık zarı ameliyatı yapılmaktadır. Cinsel ilişkiye girmeden önce, daha evvel yapılan geçici kızlık zarı ameliyatları işlevini de yitirebilir.

Geçici kızlık zarı dikimi esnasında lokal anestezi uygulanarak hastanın hissizleşmesi sağlanır. Yapılan işlemden çekinen bazı hastalar için genel anestezi de uygulanabilir. Bunun için kişinin sağlık durumunun genel anesteziye elverişli olması gerekir. Ameliyat yapılacak olan hasta özel bir pozisyonda muayene koltuğuna oturtulur. Dış dudaklar ve iç dudaklar dikkatli bir şekilde kenara itilir. Sonrasında kızlık zarı adı verilen hymen dokusu özel bir ip ile dikilir. İplerin kendiliğinden eriyebilme özellikleri bulunur. Bu nedenle kızlık zarı dikiminden sonra iplerin ayrıca alınması da gerekmez.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Günümüzde geçici kızlık zarı dikimi ameliyatı yaklaşık 30 dakika kadar sürmektedir. Özellikle kızlık zarı dikimi (himenoplasti) işlemi hafif olduğu için hasta ameliyat sonrasında evine dönebilir. Yapılan kızlık zarı dikimi (himenoplasti) sonrasında herhangi bir yan etki görülmemektedir. Geçici kızlık zarı ameliyatı yapıldıktan sonra doku yaklaşık bir hafta içerisinde iyileşme olur. Bu sürenin ardından gerçekleşen ilk cinsel birliktelikte bekarette meydana gelen zar sıyrılması oluşarak kan gelmesi de sağlanır.

Kalıcı Kızlık Zarı Onarımı Nasıl Yapılmaktadır?

Kalıcı kızlık zarı onarımı yapılırken oldukça bazı detaylara dikkat edilmelidir. Kalıcı kızlık zarı operasyonunda vajinadan alınan doku kullanılarak canlı hymen yaratılmaktadır. Ayrıca gerekli yere dikim de sağlanmış olur. Bu işlemler sırasında genellikle lokal anesteziden yararlanılır. Hastanın isteğine ve sağlık durumuna bağlı olarak genel anestezi de uygulanabilir. Ayrıca kızlık zarı dikimi (himenoplasti) sırasında hasta kişinin kendi vajinasından doku alınmaktadır.

Genellikle hastadan alınan doku kullanılarak kızlık zarı yerine zar duvarı oluşturulabilir. Kalıcı kızlık zarı onarımı yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Bu günümüzde en çok kullanılan yöntemlerden birisidir. Cinsel ilişki yapılmadan önce kalıcı kızlık zarı onarımı ile kızlık zarı onarımı uzun süre devam eder. Kalıcı dikilen kızlık zarı yaşanan ilk cinsel birleşme sırasında bozularak kanama da sağlanır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikim Tipleri Nelerdir?

Kalıcı kızlık zarı dikimleri farklı şekillerde yapılmaktadır. Özellikle kalıcı kızlık zarı dikimi iki farklı yöntem kullanılarak yapılır. Bunlar ise flep ve mikrocerrahi yöntemidir. Flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi sırasında vajinanın iç kısımlarından alınan flep dokusu vajinanın diğer duvarına tutturulur. Bu şekilde bir köprü oluşturulur. Kızlık zarı dikimi sırasında mikrocerrahi yöntemi ile kızlık zarı dikilebilir. Genellikle kızlık zarı dikimi (himenoplasti) için bu yöntem de çok etkilidir. Tüm hastalar için mikrocerrahi yöntemi tercih edilmeyebilir. Bu kapsamda en doğru kararı doktor verecektir. Özellikle kızlık zarı yapısı kalın olan hastalarda mikrocerrahi yöntemi tercih edilmektedir.

Lazerle Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Günümüzde lazerle kızlık zarı dikimi de çok sık yapılmaktadır. Lazer yöntemi genellikle flep yönteminin de bir benzeri olarak bilinir. Flep alınma işleminin lazer ile yapılması sağlanır. Bunun yanı sıra kızlık zarı dikimi (himenoplasti) daha kolay olur. Lazer kullanılarak yapılan çift tabakalı flep kızlık zarı dikimi yönteminde cinsel ilişki sırasında kanama garanti altında olur. Özellikle kızlık zarı dikimi (himenoplasti) yaptırmak isteyen kişiler bu yöntemi rahatlıkla kullanabilirler. Kızlık zarı dikimlerinde uygulanacak olan yöntemler genellikle doktor tarafından yapılan muayenelerde belirlenir.