Genital Estetik

Genital Estetik

Genital Estetik

Vajinal estetik ile genital estetik birbirine karıştırılan iki kavram olmaktadır. Genital estetik vajina dış kısmında yani vulvanın dış kısmını kozmetik açıdan düzeltme operasyonlarına denilmektedir. Vajina estetiği, ne cinsel organ estetiği gibi kavramların tamamı genital estetik alanı altında anılmaktadır.

Genital estetik operasyonları ülkemizde alanında uzman kadın doğum uzmanları tarafından yapılmaktadır. Jinekologlar tarafından yapılan genital estetik operasyon kapsamında yapılan tüm işlemler kozmetik jinekolojinin içerisinde yer almaktadır. Genital estetik kapsamında genel olarak algılanan bir yanlış vulva ve iç vajinaya yapılan işlemlerinde bu kapsamda algılanmasıdır.

Genital Estetik ile İlgili Algılanan Yanlışlar

Halk arasında genital estetik denilince ilk olarak vajina iç kısmına yapılan işlemler gelmektedir. Ancak genital bölge estetiği ile vulvanın dış kısmına yapılan kozmetik düzenlemeleri kapsamaktadır. Halk arasında yapılan yanlış algılanma ile vajina içine yapılan estetik operasyonlar ve kızlık zarı müdahaleleri bu kapsamda değildir. Genital estetik ile vulva içine bir müdahale yapılmamaktadır. Dış dudak estetiği, vajina beyazlatma gibi işlemler bu kapsamda değerlendirilmektedir.

Genital estetiğin bir diğer adı da labioplasti olarak geçmektedir. Genital estetik ile iç vajina estetiği alanları ise hymen yani kızlık zarı ile bir birinden ayrılmaktadır. Vajina daralma, kızlık zarı dikimi gibi operasyonlar ise bir estetik operasyondan ziyade jinekolojik bir operasyon olmaktadır.

Genital Estetik Ameliyatları Nelerdir?

Genital estetik oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Alanında uzman kadın doğum uzmanları da yapılan operasyonlar ile birçok farklı şekilde kozmetik jinekoloji operasyonu yapılmaktadır. Basit bir şekilde gerçekleşen bu işlemler ağrısız bir şekilde sonuçlanmaktadır. Bu kapsamda yapılan işlemler ile kadınların kendilerine güvenleri ve cinsel yaşamları da iyileşme göstermektedir.

Genital Estetik alanında yapılan ameliyatlar;

-İç dudak estetiği (Labioplasti, labia minora cerrahisi, labia minora redüksiyonu, labia minora estetiği, labio minoraplasti),

-Klitoris üzerinde yer alan cilt katmanlarının alınması,

-Vajinoplasti yani vajina' nın cerrahi yöntemleri ile daraltılması ve düzenlenmesi,

-Perineoplasti (Perine adı verilen vajina ile makat arasındaki bölgenin estetik olarak düzeltilmesi ve doğum sonrası kalan dikiş izlerinin alınması, düzeltilmesi),

-G spot augmentation, cinsel ilişkide daha iyi zevk alınması için g noktasının daha belirgin yapılmasıdır.

-Puboplasti yani alt kasık bölgesi olarak bilinen bölgede yer alan tümsekciğin alınması.

-Labio majora büyütülmesi ile dış büyük dudaklara yağ dokusu enjekte edilerek büyütülmesi,

-Labio majora sıkılaştırma ile dış büyük dudakların sıkılaştırılması ve gerginleştirilmesidir.

-Genital bölge renklendirilmesi ile zamanla ter ve adet gibi nedenler ile koyulaşan rengin açılması işlemidir.

-Kızlık zarı dikimi de vajinal estetik kapsamında yapılan bir işlemdir.

Gelişen tıp teknolojisi ile beraber genital estetik kapsamında cerrahi müdahale haricinde lazer işlemler ile de genital operasyonlar yapılmaktadır.

Lazer İle Yapılan Genetik Estetik Operasyonları

Tıp alanında son zamanlar da birçok yeni teknik ve işlem ortaya çıkmaktadır. Özellikle lazer işlemler ile hastaların iyileşme süreci daha kolay olmakta ve operasyon sonrası süreç daha rahat atlatılmaktadır.

Genital bölgeye lazer ile yapılan işlemler;

-Lazer ile en çok yapılan işlemlerden birisi dış dudakların sıkılaştırılması ve gerginleştirilmesi işlemidir.

-Lazer İle yapılan bir diğer işlemde genital bölge renk açma işlemidir.

-Lazer İle vajina gençleştirme ve sıkılaştırma operasyonu da yapılabilmektedir.

Genital Estetik Jinekologlar Tarafından mı Estetik Cerrahlar Tarafından mı Yapılmalıdır?

Genital Estetik konusunda en çok tartışılan konulardan birisi operasyonların kadın doğum uzmanları mı yoksa estetik cerrahlar tarafından mı yapılmasıdır? Genital alanda yapılacak tüm işlemlerin genital anatomiye hakim uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir. Sonuç olarak kadın doğum uzmanlarının almış olduğu eğitim ve deneyimleri sonucunda genital estetik işlemlerinin de kadın doğum uzmanlarınca yapılması gerekmektedir.

Önemli olan bu alanda tedavi yapacak olan hekimin alanında uzman ve deneyimli olmasıdır. Özellikle genital estetik alanında yapmış olduğu çalışmalar ve hastaların sağladığı dönüşlerde önemli olmaktadır. Bu nedenle hastalardan gelen yorumları okuyabilirsiniz.

Genital Estetik Operasyonları Ne Zaman Yapılmalıdır?

Genital bölge muayenesi yapılmadan kesinlikle operasyon süreci başlatılmamaktadır. Bu sebeple de özellikle adet döneminde muayene ve operasyon yapılmamaktadır. Bu dönemde hormonlarda meydana gelen değişmeler ciltte de ufak değişiklikler meydana getirebilmektedir. Bu sebeple genital estetik muayene ve operasyonlarının adet dönemi bittikten bir hafta sonra yapılması önerilmektedir.