Genital Estetik

Genital Estetik

Kadın cinsel organının estetik cerrahisi veya 'genital estetik', görünümlerini iyileştirmek için tasarlanmış bir dizi cerrahi prosedürü içerir. Bazen cinsel işlevin geliştirilebileceği iddia edilmektedir.

Görünüşü değiştirmek için tasarlanmış cerrahinin giderek daha fazla kabul görmesi ve artan erişilebilirliği ile birlikte, birçok kadın, olumsuz bir şekilde karşılaştırdıkları samimi görünümlerini değiştirmek için ameliyat talep ediyor. Vajinalarının veya dış genital organlarının boyutunun veya şeklinin kendilerinin veya eşlerinin tam cinsel tatmin elde etmelerini engellediğini iddia eden başka kadınlar da var.

En sık talep edilen işlemler dudak küçültme (' labiaplasti ') ve vajina daraltma ('vajinoplasti') ameliyatlarıdır. Diğer prosedürler arasında mons pubis'e liposuction ; bu bölgelere daha genç bir görünüm kazandırmak için labia majora veya monslara yağ enjeksiyonları ; klitoris hassasiyetini arttırmak için klitoris çevresindeki derinin çıkarılması veya azaltılması ('hoodektomi'); ve kültürel nedenlerle kızlık zarının yeniden yapılandırılması. Dudak kırışıklıklarının giderilmesi için lazer tedavisi tarif edilmiştir.

Kadın cinsel organının dış anatomisi

Kadın cinsel organının üst kısmındaki kasık kemiğinin üzerinde bulunan kılların bulunduğu bölgeye mons denir. Kıl taşıyan dış dudaklara labia majora denir (tekili labium majus'tur ). İç dudaklara labia minör denir (tekili labium minus'tur ). Merkezdeki üst kısımda klitorisi kısmen veya tamamen kaplayan, bazen prepus olarak adlandırılan klitoral başlık bulunur. Klitorisin altında üretral açıklık bulunur ve bunun altında vajinal açıklık bulunur.

Dudak küçültme

Dudak küçültme, labia minoranın veya vajinanın 'iç dudaklarının' boyutunu ve derecesini azaltmak için tasarlanmış bir dizi operasyonu içerir. Kadınların bu operasyonu talep etmelerinin en yaygın nedeni, labiaların çok büyük olarak algılanması ve estetik açıdan hoş olmayan bir durumdur. Az sayıda kadın, labialarının büyük olmasının dar giysilerde kendilerini fark ettirdiğini veya bisiklete binme gibi sporları rahatsız ettiğini belirtiyor. Diğerlerinin penetrasyonla ilgili sorunları var.

Prosedür nispeten basittir, çeşitli insizyonlar kullanılarak labia minoranın bir bölgesi çıkarılır; Bununla birlikte, labia kenarı boyunca ağrılı skar kontraktürünü önlemek için kesi dikkatli bir şekilde sütüre edilmelidir..

Vajinal Daraltma

Vajina daraltma ameliyatları, doğum sonrası veya yaşla birlikte vajinasının gevşekleştiğini hisseden bazı kadınlar tarafından talep edilmektedir. Sonuç olarak, cinsel ilişkinin kendileri veya partnerleri için daha az tatmin edici olduğunu iddia ederler. Prosedür, girişe (vajinal açıklık) sütürler yerleştirmek kadar basit olabilir veya arka vajinal duvarın kaslarını sıkmakla birlikte fazla vajinal mukozayı çıkarmayı içerebilir.

Eski prosedür yaygın olarak sunulmamaktadır. İkinci prosedür genellikle genel bir estetik altında, daha yaygın olarak jinekologlar tarafından gerçekleştirilir.