Cinsel Terapi

Cinsel Terapi

Cinsel Terapi, bireylere ve çiftlere performans kaygısı veya ilişki sorunları gibi cinsel zorlukları çözmelerine yardımcı olmayı amaçlayan bir danışmanlık şeklidir.

Danışanlar genellikle danışmanların ofisinde buluşurlar. Bazıları seanslara yalnız katılmayı tercih eder; diğerleri partnerlerini yanlarında getirir. Oturum sıklığı ve uzunluğu genellikle danışanın ve ele alınan sorunun türüne bağlıdır.

Özellikle ilk kez bir cinsel terapisti gördüğünde danışanların endişeli hissetmeleri normaldir. Pek çok insan cinsel ilişki hakkında konuşmakta zorluk çeker, bu yüzden bir yabancıyla tartışmak garip gelebilir. Bununla birlikte, çoğu cinsel sağlık danışmanı bunun farkındadır ve müşterilerini rahat hissettirmeye çalışır. Genellikle, danışanların sağlığı ve cinsel geçmişi, cinsel eğitimi, seks hakkındaki inançları ve danışanların özel cinsel kaygıları hakkında sorularla başlarlar.

Genellikle, danışanların kendi evlerinin mahremiyetinde tamamlamaları beklenen pratik aktiviteler olan “ev ödevi” verirler.

Bu tür bir ev ödevi aşağıdakileri içerebilir:

Deney: Cinsel bir telaş içinde olduklarını hisseden çiftler, arzularını artırmak için rol yapma veya seks oyuncakları kullanma gibi farklı aktiviteler deneyebilir. Diğer çiftlerin, özellikle eşlerden birinin bu tür değişiklikleri gerektiren bir sağlık durumu varsa, cinsel rutinlerini veya pozisyonlarını ayarlamaları gerekebilir.

Duyusal odak: Çiftler için bu teknik, kaygıyı azaltırken güven ve yakınlık oluşturmak için tasarlanmıştır. Çiftler, cinsel olmayan dokunma ile başlayan, genital dokunmaya ilerleyen ve genellikle penetrasyon ile biten üç aşamada ilerler.

Eğitim: Bazen danışanlar büyürken yeterli cinsel eğitim almazlar. Sonuç olarak, cinsel aktivite sırasında anatomi ve vücudun nasıl çalıştığının farkında olmayabilirler. Danışanlara, okunacak kitaplar veya web içeriği veya izlenecek videolar atayabilir. Ayrıca danışanların vücutları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir ayna kullanmasını önerebilirler.

İletişim stratejileri: Danışanlar, bir ilişkide cinsel veya duygusal olarak ne istediklerini veya neye ihtiyaç duyduklarını sorma alıştırması yapabilirler.

Cinsel terapi sonrasında elde edilebilecek olan başarı, genellikle danışanların sürece ne kadar bağlı olduklarına ve katılım oranlarına bağlıdır. Danışanlar tek başına veya bir partnerle çaba göstermeye istekliyse, cinsel hedeflerine ulaşabilirler.

Biz kadın doğumcular terapist değil cinsel sağlık danışmanları olarak hastaları, cinsel sağlık ve güvenli sex konusunda bilgilendirir ve tavsiyelerde bulunuruz.