Bartholin Kisti Ve Apsesi

Bartholin Kisti Ve Apsesi

Günümüzde birbirinden farklı hastalıklar bulunmaktadır. Özellikle kadın sağlığını etkileyen hastalıklarda da doğru tanı konulup tedavi uygulanması gerekmektedir. Özellikle bartholin kisti ve apsesi vajina girişinde oluşmaktadır. Kadınların çoğunda belli bir dönemde bartholin kisti ve apsesi oluşabilir.

Vajina giriş kısmında genellikle şişlik ve ağrılar oluşur. Kızarıklık ve şişlik şikayeti olduğunda zaman kaybetmeden iyi bir doktora görünmek gerekmektedir. Kadınlar için bu rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde yaşam kalitesini düşürecektir. Ayrıca bartholin kisti ve apsesi kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından doğru bir şekilde tedavi edilmelidir.

Bartholin Kisti Ve Apsesi Nedir?

Genellikle cinsel ilişki oluştuğunda vajina içinde gerekli kayganlığı sağlayan salgı üretilmesi için her iki yanda bartholin bezleri oluşur. Bu bezler cinsel uyarıların arttığı dönemlerde yoğun olarak ortaya çıkar. Özellikle de ergenlik döneminden sonra bartholin bezleri cinsel ilişki esnasında gereken ıslaklığı da sağlıyor. Bu şekilde cinsel ilişki daha da kolaylaşır. Bazı nedenlerden dolayı bartholin bezlerinin olduğu kanallar tıkanır. Bu şekilde içindeki sıvı da boşaltılamaz. Bezlerin içi ise sıvı ile dolar. Bartholin bezlerinde meydana gelen bu durum kist oluşmasına neden olur. Bartholin kistinin enfeksiyon kapması bu süreci etkileyerek kist oluşumuna neden olmaktadır. Bu kistin iyileşmesinde antibiyotik kullanımı da çok önemlidir.

Bartholin Kisti ve Apsesi Belirtileri Nelerdir?

Bartholin kisti ve apsesi genellikle yaygın olarak görülmektedir. Bu kist tedavi edilmediği zamanlarda çok tehlikeli bir duruma dönüşebilir. Kadınlarda görülen bartholin kisti ve apsesi için belirtilerin dikkate alınması gerekmektedir. Özellikle de küçük ve enfeksiyon kapmayan bir kist kolay fark edilmez. Bu kistin büyümesi durumunda yumru da artacaktır. Vajinada görülen kist çoğu zaman ağrılı ve çok hassas bir durumda bulunur.

Bartholin kistinin enfekte olması durumunda bazı belirtiler görülmektedir. Bu kistin olması durumunda cinsel ilişki esnasında şiddetli ağrı görülür. Ayrıca kişide ateş ve bitkinlik ortaya çıkar. Kadınlardaki vajinal açıklık kısmında hafif ağrılı ve hassas bir yumru oluşur. Bu yumru otururken veya yürürken de rahatsız eder. Yüksek ateş ve yoğun bir bitkinlik durumu bulunur. Ayrıca vajina bölgesinde hassasiyetler de meydana gelir.

Bartholin Kisti Neden Oluşur?

Kadınlarda görülen bartholin kisti ve apsesi çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kadınlarda bartholin kisti çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda vajina girişi ya da genital bölgeye uygulanan cerrahi müdahaleler de bu kiste neden olmaktadır. Vajina bölgesinde travma gelişmesi de bartholin kisti ve apsesi oluşturabilir. Halk arasında bel soğukluğu denilen durum da bartholin kistine neden olabilir.

Günümüzde en sık görülen rahatsızlıklardan birisi olan bartholin kisti teşhisi çok önemlidir. Bunun için doktor hastanın tıbbi öyküsünü ister. Bu nedenle apsenin sebebinin öğrenilmesi için vajinadan örnek sıvı alınır. Bazı durumlarda kan tetkikleri de istenir. Özellikle 40 yaşın üzerindeki kadınlar için araştırma testleri de istenir. Kanser belirtisinin olup olmaması da göz önünde bulundurulur. Menopoza giren ve 40 yaş üzerindeki kadınlardan biyopsi de istenir.

Bartholin Kisti Ve Apsesi Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüzde en sık görülen rahatsızlıklardan birisi olan bartholin kisti ve apsesi doğru şekilde tedavi edilmelidir. Bunun için küçük boyutlarda rahatsızlık vermeyen kistler için tedavi ihtiyacı bulunmaz. Ayrıca bartholin kisti ve apsesi hızla büyüyorsa tekrarlama da olabilir. Tedavi genellikle oluşan kistin boyutuna göre belirlenmelidir. Kisti enfekte olup apse yapmış ise tedavi de ona göre belirlenir. Bunun için öncelikle oturma banyoları kullanılır.

Hasta kişi dört gün süresince günde birkaç defa ılık suya oturmalıdır. Bu sayede kistin de kendi kendine boşalması sağlanır. Ayrıca enfekte olan ve büyük ebatlarda kistleri boşaltmak için ameliyat gerekir. Genel ya da lokal anestezi ile bartholin kisti ameliyatı da yapılır. Tıkanmış olan tüm kanallar dışarı doğru açılır. Bu tedavi türü de yoğun olarak kullanılır. Kist ile apse tedavisinde word kateter yöntemleri de kullanılır. Kadınlardaki bartholin kisti ve apselerin tedavisinde antibiyotikler de yoğun olarak kullanılır.

Bartholin Kisti Ve Apsesi İle İlgili Merak Edilenler

Bartholin kisti genellikle düzenli bir cinsel hayata sahip kadınlarda görülür. Özellikle ergenlik döneminde bartholin bezleri de yoğun olarak çalışmaktadır. Çocukluk sürecinde bartholin kisti görülme ihtimali çok daha düşüktür.